2022-ci il iyunun 1-dən 3-dək Azərbaycanın paytaxtında Bakı Enerji Həftəsi keçiriləcək. Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən nüfuzlu tədbir hesab olunan Bakı Enerji Həftəsi 27-ci Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” Sərgisini, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq “Energetika və Bərpa Olunan Enerji” Sərgisini, eləcə də “Xəzər Neft və Qaz” konfransının davamçısı olan Bakı Enerji Forumunu bir araya gətirir.
Tədbirlər Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR-ın rəsmi dəstəyi ilə keçirilir. Tədbirlərin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
“Xəzər Neft və Qaz” sərgisi Azərbaycan Respublikasının müstəqillik əldə etdiyi tarixdən bəri keçirilən ilk sərgidir. Prezident İlham Əliyevin açılış mərasimində hər il iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Sərginin uğurla keçirildiyi illər ərzində ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin ölkələrin rəsmiləri öz salamlama məktublarını sərgiyə ünvanlamışlar. “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi UFI (Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyası) beynəlxalq sərgi icmasının keyfiyyət nişanınına malikdir.
Bu il ənənəvi “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi növbəti dəfə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 250-dən çox şirkət arasından energetika sənayesinin liderlərini bir araya gətirəcək. İştirakçıların siyahısında Almaniya, ABŞ, Azərbaycan, Belarus, Böyük Britaniya, Çin, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İsveçrə, İtaliya, MDB ölkələri, Norveç, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Türkiyə, Xorvatiya və Yaponiyanın şirkətləri daxildir.
Sərginin ekspozisiyası neft və qazın nəqli və hasilatı, innovativ texnologiyalar, texniki xidmət, kimya sənayesi istiqamətlərdə yer tutacaq. Burada cari və perspektiv neft-qaz layihələri də müzakirə olunacaq.
Bu il Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisi “Caspian Power” 10 illik yubileyini qeyd edir.
Sərgi iştirakçıları sırasında Azərbaycan, Belarus, Böyük Britaniya, İtaliya, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və digər ölkələrin aparıcı şirkətləri var. Sərgi əsasən enerji və elektrotexnika, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri, kabel və məftil məhsulları və işıqlandırmaya yönəlir.
Sərgiyə həmçinin iyunun 1-dən 3-dək Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək əlavə tədbirlərin intensiv gündəliyi daxildir. Keçiriləcək: “Neft və Qaz sənayesində avtomatlaşdırma üzrə qabaqcıl həllər” sessiyası, “Layihələrin çatdırılmasında istismara vermə mərhələsinin əhəmiyyəti” mövzusunda sessiya, Energy Talks («Women in power» и «Bizimkilər») sessiyası, Müştərilər vs Təchizatçılar sessiyası “Neft və Qaz bazarının tələbatında olunan təchizatçı necə olmaq olar”, “Əhəmiyyətli dərəcədə fərqli xüsusiyyətlərə malik neft məhsullarının saxlanması və tədarük zəncirinin idarə edilməsi” sessiyası, “Neft sənayesində SƏTƏM idarəetməsi”, eləcə də iştirakçı şirkətlərin təqdimatları.
Bununla yanaşı, sərgi müddətində xarici və yerli istehsalçı və distribütorların iştirakı ilə ənənəvi B2B görüşlər keçiriləcək.
İyunun 2-dən 3-dək Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. Xəzər Neft və Qaz Konfransı bu illər ərzində sənayenin üzləşdiyi əsas problemlərin müzakirəsi platforması olmaqla yanaşı, enerji sektorunda hər il keçirilən yüksək əhəmiyyətli tədbir statusunu qazanmışdır. Bu hədəfi davam etdirərək konfrans estafeti öz proqramını yeni enerji seqmentləri ilə genişləndirən Bakı Enerji Forumuna ötürdü. Forumun gündəliyinə aşağıdakılar daxildir: plenar sessiya: “Enerji keçid dövründə dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər”, “Qlobal Enerji perspektivləri”, “Xalis sıfıra aparan yol”, “Enerji sektorunda az karbonlu gələcəyə keçid üçün kadr potensialı”. Forumda həmçinin Xəzər regionunda yeni hasilat imkanları, qaz xətləri marşrutları, neft emalı və neft-kimya layihələrinin maliyyələşdirilməsi nəzərdən keçiriləcək.
Bakı Enerji Həftəsinin sponsorları: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, INPEX, PASHA Bank, Tenaris, TotalEnergies, Uniper, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, RussNeft и Tekfen Construction. Bakı Enerji Forumunun məsləhətçi tərəfdaşı Ernst & Young şirkətidir.
Nəticə etibarı ilə, sərgilər və forumlar ənənəvi olaraq sənaye liderləri ilə görüşmək, fəaliyyətdə olan texnologiya və xidmətləri nümayiş etdirmək, effektiv işgüzar əlaqələr yaratmaq, həmçinin yeni informasiya axını və texnologiyaları təqdim etmək imkanı verərək, neft və enerji sahələrində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirəcək.

Бакинская Энергетическая Неделя стартует в июне
С 1 по 3 июня 2022 года в столице Азербайджана пройдет Бакинская Энергетическая Неделя. Являясь самым престижным мероприятием в нефтегазовой и энергетической сфере в Прикаспийском регионе - Бакинская Энергетическая Неделя объединяет - 27-ю Международную выставку «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil & Gas, 10-ю Юбилейную Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Возобновляемая Энергия» Caspian Power, а также Бакинский Энергетический Форум, который является преемником конференции «Нефть и Газ Каспия».
Мероприятия проходят при официальной поддержке Министерства энергетики Азербайджанской Республики и SOCAR. Организаторами являются «Iteca Caspian» и ее международные партнеры.
Выставка «Нефть и Газ Каспия» является первой выставкой с момента независимости Азербайджанской Республики. Ежегодное участие в церемонии открытия президента Ильхама Алиева в очередной раз подтверждает высокий статус выставки. За долгие годы успеха, на выставку свои приветственные письма отправили первые лица США, Великобритании, Турции и других стран. Выставка Caspian Oil & Gas имеет знак качества международного выставочного сообщества UFI (Всемирной ассоциации выставочной индустрии).
В этом году традиционная выставка «Нефть и Газ Каспия» в очередной раз соберет лидеров энергоиндустрии всего мира из более чем 250-ти компаний. В списках участников компании из Азербайджана, Белоруссии, Великобритании, Германии, Грузии, Индии, Италии, Китая, Норвегии, Российской Федерации, Румынии, США, Турции, Франции, Хорватии, Швейцарии, стран СНГ и Японии.
Экспозиция выставки развернется в нескольких направлениях: транспортировке и добычи нефти и газа, инновационных технологий, сервисного обслуживания и химической промышленности. Также будут обсуждаться текущие и перспективные нефтегазовые проекты.
Каспийская Международная Выставка «Энергетика и Возобновляемая Энергия» Caspian Power в этом году отмечает свой 10-летний юбилей.
Среди участников выставки ведущие компании из Азербайджана, Белоруссии, Великобритании, Италии, Российской Федерации, Турции и других стран. В рамках выставки большое внимание уделено энергетике и электротехнике, альтернативным и возобновляемым источникам энергии, кабельно-проводниковой продукции и освещению.
К выставкам запланирована насыщенная программа дополнительных мероприятий, которые состоятся с 1 по 3 июня в Баку Экспо Центре. Будут проведены: сессия «Передовые решения для автоматизации в нефтегазовой отрасли», сессия на тему «Значимость этапа "ввода в эксплуатацию" в реализации проекта», сессии Energy Talks («Women in power» и «Bizimkilər»), сессия: Clients vs Vendors «Как стать востребованным поставщиком на нефтегазовом рынке», сессия на тему «Хранение и управление цепочками поставок нефтепродуктов с существенно различающимися свойствами», конференция «HSE-менеджмент в нефтяной отрасли», а также презентации компаний-участников.
Также пройдут традиционные B2B встречи с участием зарубежных и местных производителей и дистрибьюторов.
Бакинский Энергетический Форум пройдет со 2 по 3 июня в Бакинском Конгресс Центре. Конференция Нефть и газ Каспия приобрела за эти годы статус главного ежегодного события в энергетической сфере, являясь площадкой для обсуждения основных вызовов отрасли. Продолжая следовать этому назначению, конференция передала свою эстафету Бакинскому Энергетическому Форуму, который расширил свою программу новыми энергетическими сегментами. В повестку форума войдут: пленарное заседание: «Энергетика в переходный период: новые возможности и вызовы в меняющемся мире», «Обзор развития мировой энергетики», «Путь к чистому нулю», «Раскрытие кадрового потенциала для перехода к низкоуглеродному будущему в энергетическом секторе». Также в рамках форума будут рассмотрены: новые возможности добычи в Каспийском регионе, газовые маршруты, нефтепереработка и финансирование нефтехимических проектов.
Спонсорами Бакинской Энергетической Недели являются: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, INPEX, PASHA Bank, Tenaris, TotalEnergies, Uniper SE, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, RussNeft и Tekfen Construction. Консультативным партнером Бакинского Энергетического Форума является компания Ernst & Young.
Таким образом, выставки и форум традиционно предоставят возможность встретиться с лидерами индустрии, продемонстрировать технологии и услуги в действии, приобрести полезные деловые контакты, а также принесут с собой поток новой информации и технологий, расширяя возможности для международного сотрудничества в нефтегазовой и энергетической областях.