2022-ci il iyunun 1-dən 3-dək Azərbaycanın paytaxtında Bakı Enerji Həftəsi keçiriləcək. Xəzər regionunun neft-qaz və enerji sektorunda ən nüfuzlu tədbir hesab olunan Bakı Enerji Həftəsi 27-ci Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” Sərgisini, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq “Energetika və Bərpa Olunan Enerji” Sərgisini, eləcə də “Xəzər Neft və Qaz” konfransının davamçısı olan Bakı Enerji Forumunu bir araya gətirir.
Tədbirlər Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və SOCAR-ın rəsmi dəstəyi ilə keçirilir. Tədbirlərin təşkilatçıları “Iteca Caspian” və onun beynəlxalq tərəfdaşlarıdır.
“Xəzər Neft və Qaz” sərgisi Azərbaycan Respublikasının müstəqillik əldə etdiyi tarixdən bəri keçirilən ilk sərgidir. Prezident İlham Əliyevin açılış mərasimində hər il iştirak etməsi sərginin yüksək statusunu bir daha təsdiqləyir. Sərginin uğurla keçirildiyi illər ərzində ABŞ, Böyük Britaniya, Türkiyə və digər ölkələrin ölkələrin rəsmiləri öz salamlama məktublarını sərgiyə ünvanlamışlar. “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi UFI (Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyası) beynəlxalq sərgi icmasının keyfiyyət nişanınına malikdir.
Bu il ənənəvi “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi növbəti dəfə dünyanın müxtəlif ölkələrindən 250-dən çox şirkət arasından energetika sənayesinin liderlərini bir araya gətirəcək. İştirakçıların siyahısında Almaniya, ABŞ, Azərbaycan, Belarus, Böyük Britaniya, Çin, Fransa, Gürcüstan, Hindistan, İsveçrə, İtaliya, MDB ölkələri, Norveç, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Türkiyə, Xorvatiya və Yaponiyanın şirkətləri daxildir.
Sərginin ekspozisiyası neft və qazın nəqli və hasilatı, innovativ texnologiyalar, texniki xidmət, kimya sənayesi istiqamətlərdə yer tutacaq. Burada cari və perspektiv neft-qaz layihələri də müzakirə olunacaq.
Bu il Xəzər Beynəlxalq Energetika və Bərpa Olunan Enerji Sərgisi “Caspian Power” 10 illik yubileyini qeyd edir.
Sərgi iştirakçıları sırasında Azərbaycan, Belarus, Böyük Britaniya, İtaliya, Rusiya Federasiyası, Türkiyə və digər ölkələrin aparıcı şirkətləri var. Sərgi əsasən enerji və elektrotexnika, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri, kabel və məftil məhsulları və işıqlandırmaya yönəlir.
Sərgiyə həmçinin iyunun 1-dən 3-dək Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək əlavə tədbirlərin intensiv gündəliyi daxildir. Keçiriləcək: “Neft və Qaz sənayesində avtomatlaşdırma üzrə qabaqcıl həllər” sessiyası, “Layihələrin çatdırılmasında istismara vermə mərhələsinin əhəmiyyəti” mövzusunda sessiya, Energy Talks («Women in power» и «Bizimkilər») sessiyası, Müştərilər vs Təchizatçılar sessiyası “Neft və Qaz bazarının tələbatında olunan təchizatçı necə olmaq olar”, “Əhəmiyyətli dərəcədə fərqli xüsusiyyətlərə malik neft məhsullarının saxlanması və tədarük zəncirinin idarə edilməsi” sessiyası, “Neft sənayesində SƏTƏM idarəetməsi”, eləcə də iştirakçı şirkətlərin təqdimatları.
Bununla yanaşı, sərgi müddətində xarici və yerli istehsalçı və distribütorların iştirakı ilə ənənəvi B2B görüşlər keçiriləcək.
İyunun 2-dən 3-dək Bakı Konqres Mərkəzində Bakı Enerji Forumu keçiriləcək. Xəzər Neft və Qaz Konfransı bu illər ərzində sənayenin üzləşdiyi əsas problemlərin müzakirəsi platforması olmaqla yanaşı, enerji sektorunda hər il keçirilən yüksək əhəmiyyətli tədbir statusunu qazanmışdır. Bu hədəfi davam etdirərək konfrans estafeti öz proqramını yeni enerji seqmentləri ilə genişləndirən Bakı Enerji Forumuna ötürdü. Forumun gündəliyinə aşağıdakılar daxildir: plenar sessiya: “Enerji keçid dövründə dəyişən dünyada yeni imkanlar və problemlər”, “Qlobal Enerji perspektivləri”, “Xalis sıfıra aparan yol”, “Enerji sektorunda az karbonlu gələcəyə keçid üçün kadr potensialı”. Forumda həmçinin Xəzər regionunda yeni hasilat imkanları, qaz xətləri marşrutları, neft emalı və neft-kimya layihələrinin maliyyələşdirilməsi nəzərdən keçiriləcək.
Bakı Enerji Həftəsinin sponsorları: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, INPEX, PASHA Bank, Tenaris, TotalEnergies, Uniper, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, RussNeft и Tekfen Construction. Bakı Enerji Forumunun məsləhətçi tərəfdaşı Ernst & Young şirkətidir.
Nəticə etibarı ilə, sərgilər və forumlar ənənəvi olaraq sənaye liderləri ilə görüşmək, fəaliyyətdə olan texnologiya və xidmətləri nümayiş etdirmək, effektiv işgüzar əlaqələr yaratmaq, həmçinin yeni informasiya axını və texnologiyaları təqdim etmək imkanı verərək, neft və enerji sahələrində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirəcək.

The Baku Energy Week is to be held on June 1-3, 2022 in the capital of Azerbaijan. As the most prestigious event of the petroleum and energy sector of the Caspian region, the Baku Energy Week brings together the 27th International Caspian Oil & Gas Exhibition, the 10th Anniversary Caspian International Power and Renewable Energy Exhibition, as well as the Baku Energy Forum, which is the successor to the Caspian Oil and Gas Conference.
The events are held under the official support of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and SOCAR. The organisers are “Iteca Caspian” and its international partners.
The Caspian Oil and Gas exhibition is the first exhibition from the date of independence of the Republic of Azerbaijan. The annual participation of President Ilham Aliyev in the opening ceremony once again confirms the high status of the exhibition. During its many successful years, officials from USA, UK, Turkey and other countries have sent their welcome letters to the exhibition. The Caspian Oil & Gas exhibition is a holder of the quality mark of the international exhibition community UFI (Global Association of the Exhibition Industry).
This year, the traditional Caspian Oil and Gas exhibition will once again bring together the leaders of the energy industry from more than 250 companies across the globe. The lists of participants include companies from Azerbaijan, Belarus, China, Croatia, France, Georgia, Germany, India, Italy, Norway, Romania, Russian Federation, Switzerland, Turkey, United Kingdom, USA, CIS countries and Japan.
Exposition of the exhibition will cover several areas: transportation and production of oil and gas, innovative technologies, service maintenance, chemical industry. Current and prospective oil and gas projects will also be discussed.
This year the Caspian International Power and Renewable Energy Exhibition “Caspian Power” celebrates its 10th anniversary.
The leading companies from Azerbaijan, Belarus, Italy, the Russian Federation, Turkey, United Kingdom and other countries are among the exhibitors. The exhibition is mainly focuses on energy and electrical engineering, alternative and renewable energy sources, cable and wire products and lighting.
The exhibition also includes a busy agenda of additional events, which will take in Baku Expo Center from June 1 to June 3. The following will be held : session on “Advanced automation solutions in the Oil and Gas industry”, Session “Significance of the commissioning stage in project delivery”, session Energy Talks (“Women in power” и “Bizimkilər”), session : Clients vs Vendors “How to become a demanded vendor in the Oil and Gas market”, session: “Supply chain management during storage and transportation of crudes with significantly varying properties”, conference on “HSE-management in the Oil and Gas industry”
There will also be traditional B2B meetings with the participation of foreign and local manufacturers and distributors.
The Baku Energy Forum will be held from June 2 to 3 in the Baku Convention Center. Over the years, the Caspian Oil and Gas Conference has acquired the status of the main annual event in the energy sector as a platform for discussion of the main industrial challenges. As a continuation of this assignment, the conference passed the mantle to the Baku Energy Forum, which expanded its program with new energy segments. The forum agenda will include: plenary session: "Energy in Transition: new opportunities and challenges in the changing world", "Review of the global Energy Development", "Path to net zero", "Personnel fulfilment for the transition to a low-carbon future in the energy sector". The forum will also review: new production opportunities in the Caspian region, gas routes, oil refining and financing of the petrochemical projects.
The sponsors of the Baku Energy Week are: SOCAR, bp, TPAO, Equinor, INPEX, PASHA Bank, Tenaris, TotalEnergies, Uniper SE, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, RussNeft и Tekfen Construction. The consulting partner of the Baku Energy Forum is Ernst & Young company.
Consequently, exhibitions and the forum will traditionally provide an opportunity to meet with the industry leaders, to demonstrate technologies and services in action, acquire useful business contacts, and also get information about the latest technological developments, thus expanding opportunities for international cooperation in the petroleum and energy industry.