ASTA Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə bağlı ağacəkmə tədbiri keçirib
Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən 6 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş ağacəkmə tədbiri keçirilib.
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində təşkil olunan “100 il – 100 ağac” başlığı altında ağacəkmə aksiyası Bakı Ekspo Mərkəzinin həyətyanı sahəsində baş tutub.
Ağacəkmə tədbirinin əsas məqsədi Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının üzvlərini bir araya toplayaraq, ətraf mühitin qorunmasına və bərpasına hər zaman böyük önəm vermiş Ulu Öndərin 100 illik yubileyini qeyd etmək olmuşdur. Heydər Əliyev Azərbaycan təbiətinə xüsusi önəm vermiş, onun daim təbii və ilkin toxunulmazlığını qorumağın vacibliyini zəruri hesab etmişdir. Onun ölkəyə rəhbərlik etdiyi dövrlərdə Azərbaycanda ekoloji sabitliyin qorunması və ətraf mühitin mühafizəsi məsələlərinə böyük diqqətlə yanaşılıb, paytaxtla yanaşı regionlarda yaşıllaşdırma işlərinə xüsusi əhəmiyyət verilib.
Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyasının Sədri Fərid Məmmədov tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edib. Ağacəkmə aksiyasında Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian”, “AzExpoMontage”, “Caspian Freight Services”, “GREENWICH Travel Club” şirkətləri və Bakı Ekspo Mərkəzin nümayəndələri iştirak ediblər.
Bu il Ümummilli Liderin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla 2023-cü il ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” elan edilmişdir. Azərbaycanda sərgi sənayesinin əsasının qoyulmasında Ulu Öndərin müstəsna rolu olmuşdur. Belə ki, ölkəmizdə beynəlxalq sərgilərin keçirilməsi təşəbbüsü Heydər Əliyev tərəfindən irəli sürülmüşdür. Azərbaycanda ilk beynəlxalq sərgi - “Xəzər Neft və Qaz” sərgisinin bünövrəsinin qoyulması və Ümummilli Liderin rəhbərliyi ilə işlənib hazırlanan yeni neft strategiyasının elan olunması eyni vaxta – 1994-cü ilə təsadüf edir.
Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası tərəfindən təşkil edilən ağacəkmə tədbiri Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsini bir daha yad edərək, onun yaşıllıqlara, təbiətin mühafizəsinə olan qayğı ənənəsini davam etdirir.
Bundan əlavə, ağacəkmə tədbirləri ekoloji tarazlığın bərpasına, ətraf mühitin qorunmasına kömək etmək, atmosferi oksigenlə zənginləşdirmək, ictimaiyyətin diqqətini yaşıllıqların qorunmasına yönəltmək, eləcə də insanların ekoloji problemlərə daha həssas yanaşmasına və bununla bağlı birgə fəaliyyətə səsləməyə xidmət edən faydalı fəaliyyət növlərindən ibarətdir.

ASTA организовала акцию по посадке деревьев в честь 100-летнего юбилея Национального лидера Гейдара Алиева
6 мая 2023
6 мая 2023 года Ассоциация организаторов выставок Азербайджана (ASTA) организовала акцию по посадке деревьев в честь 100-летней годовщины со дня рождения Национального лидера Азербайджана Гейдара Алиева.
Акция проведена под лозунгом «100 лет - 100 деревьев» в рамках «Года Гейдара Алиева» на открытой площадке Баку Экспо Центра.
Главной целью мероприятия стал общий сбор членов Ассоциации и празднование юбилея Национального лидера, который всегда уделял особое внимание вопросам охраны и восстановления окружающей среды. Гейдар Алиев придавал особое значение природе Азербайджана и считал необходимым сохранение ее первозданной целостности. В годы его руководства в Азербайджане уделяли большое внимание вопросам экологической стабильности и охраны окружающей среды, равно как и работам по озеленению в регионах и столице.
Мероприятие со вступительной речью открыл председатель Ассоциации организаторов выставок Азербайджана Фарид Мамедов. В акции принимали участие представители компаний «Caspian Event Organisers», «Iteca Caspian», «AzExpoMontage», «Caspian Freight Services» и «GREENWICH Travel Club», а также самого Баку Экспо Центра.
В этом году исполняется 100 лет со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, в связи с чем Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев своим указом объявил 2023 год в нашей стране «Годом Гейдара Алиева». Национальный лидер сыграл значительную роль и в формировании выставочной индустрии Азербайджана: ведь никто иной как он выступил с инициативой проведения международных выставок в нашей стране. Первая из этих выставок – «Нефть и газ Каспия» - совпала по времени с разработкой и объявлением Национальным лидером новой нефтяной стратегии в 1994 году.
Мероприятие по посадке деревьев, организованное Ассоциацией организаторов выставок Азербайджана, посвящено светлой памяти Великого лидера Гейдара Алиева и продолжает его традиции заботы о зеленых насаждениях и охраны природы.
Помимо того, подобные мероприятия способствуют восстановлению экологического баланса, защите окружающей среды и обогащению атмосферы кислородом; они призваны обратить внимание населения на охрану зеленых насаждений, побуждают людей быть более чуткими к экологическим проблемам и действовать в этом направлении.