3-5 noyabr 2022-ci il tarixində səhiyyə sahəsinin peşəkarlarını bir araya gətirən Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları Sərgisi “Medinex” baş tutacaq. Sərgidə aparıcı yerli və beynəlxalq istehsalçılar, eləcə də distribütorlar ölkənin səhiyyə klinikalarını təkmilləşdirməyə və müalicənin effektivliyini artırmağa kömək etmək məqsədi ilə öz yeni məhsul və xidmətlərini nümayiş etdirəcəklər.
Tibb və səhiyyə innovasiyalarını əhatə edən, Qafqaz regionunda ən iri və Azərbaycanda professional genişmiqyaslı tədbir olan “Medinex” sərgisinin hər il dövlət səviyyəsində dəstəklənməsi və geniş beynəlxalq tərkibi sərginin uğurlu keçməsinin əsas səbəblərindəndir.
“Medinex” sərgisinin təşkilatçısı olan “Caspian Event Organisers” şirkətinin baş direktoru Fərid Məmmədov bildirib ki, Azərbaycanda vətəndaşların keyfiyyətli tibbi xidmətlə təmin olunması Prezident İlham Əliyevin yürütdüyü sosial siyasətin əsas istiqamətlərindən biridir və bu sahədə mühüm addımlardan biri olan icbari tibbi sığortanın tətbiqi özünü uğurla doğrultmaqdadır.
“Bizim üçün çox sevindirici haldır ki, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi 3-5 noyabr tarixlərində keçiriləcək “Medinex” Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları Sərgisinin rəsmi dəstəkçisidr. İnanıram ki, əməkdaşlığımız məhsuldar olacaq və gələcək illərdə birgə fəaliyyətimizlə səhiyyə sahəsinə uğurlu töhfə verəcəyik” - deyə baş direktor əlavə edib.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev bildirib ki, son illər ərzində səhiyyə sahəsində qazanılmış nailiyyətlər Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artmasına səbəb olmuşdur: “Dövlət başçısının rəhbərliyi, Birinci vitse-prezidentin dəstəyi ilə səhiyyədə əldə olunan əsas nailiyyətlərdən biri ölkə üzrə icbari tibbi sığortanın tətbiqi olmuşdur”.
COVID-19 mövzusuna da toxunan Z.Əliyevin sözlərinə görə dünyada hökm sürən pandemiyanın səhiyyə xidmətlərinə olan tələbatı artırması bu sahənin inkişafına yeni imkanlar açır: “Xəstəliklərə qarşı yüksək səviyyədə mübarizə aparmaq tibbi xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması, səhiyyənin maddi-texniki təminatının möhkəmləndirilməsi və tibb heyətinin peşəkarlığının yüksəldilməsi ilə mümkündür”.
Z.Əliyevin sözlərinə görə “Medinex” sərgisi təşkil olunduğu vaxtdan bu günədək yerli və xarici şirkətlər, dövlət müəssisələri arasında əməkdaşlığın qurulması və inkişaf etdirilməsi üçün əhəmiyyətli beynəlxalq platformaya çevrilib. Mühüm səhiyyə tədbirində iştirak şirkətlərin beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsinə imkan yaradır.
Xatırladaq ki, tibdə informasiya texnologiyaları, dərman vasitələri, laboratoriya texnologiyaları, tibbi turizm, tibbi təhsil kimi sahələri əhatə edən “Medinex” sərgisi tibb sahəsində müasir innovasiyalar platforması və naviqator hesab olunur.

The State Agency for Compulsory Health Insurance is the official supporter of “Medinex”
Azerbaijan International Exhibition of Medical Innovations, - the “Medinex”, will take place on 3-5 November, 2022 bringing together professionals of healthcare sector. Leading local and international manufacturers, as well as distributors will present their new products and services in order to help health clinics of the country improve, as well as enhance their treatment effectiveness.
The main reasons for the success of the “Medinex” exhibition, which is the largest professional event in the Caucasus region and a large-scale professional event in Azerbaijan, covering medical and health innovations is the annual support of the exhibition at the state-level and broad international content.
Farid Mammadov, General Director of “Caspian Event Organisers” and organiser of the “Medinex” exhibition, stated that the provision of quality medical services to citizens of Azerbaijan is one of the main directions of the social policy promoted by President Ilham Aliyev, and the introduction of compulsory health insurance as one of the important steps in this area continues to justify itself.
“It is very gratifying that the State Agency for Compulsory Health Insurance is the official supporter of the “Medinex” Azerbaijan International Medical Innovation Exhibition, which will be held on 3- 5 November. I believe that our cooperation will be productive, and we will make a successful contribution to the health sector in the coming years through our joint activities,” General Director added.
Zaur Aliyev, Chairman of the Board of Directors of the State Agency for Compulsory Health Insurance, said that the achievements in the field of health in recent years have led to Azerbaijan's gaining reputation in the international arena: "One of the main achievements in healthcare was the introduction of compulsory health insurance in the country under the leadership of the President and with the support of the First Vice President."
Speaking on the subject of COVID-19, Z. Aliyev said that the increase in demand for health services due to the pandemic that rages around the world brings new opportunities for the development of this field: "It is possible to control diseases at a high level by improving the quality of medical services, strengthening the healthcare inventory and logistics management and improving the professionalism of the medical staff."
According to Z. Aliyev, since the “Medinex” exhibition was organized, it has become an important international platform for building and developing cooperation between local and foreign companies and state-owned enterprises. Participation in an important health event provides an opportunity for companies to discuss international cooperation.
It should be noted that the “Medinex” exhibition, which covers information technology, medications, laboratory technology, medical tourism, medical education, is a platform for modern innovations and a navigator in healthcare industry.